Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj je psihosocijalnom radionicom u svom novom prostoru u Privremenom stambeno- volontersko naselju u Mošćenici (Poduzetničke zone Mošćenica-Poljana) obilježilo Svjetski dan smijeha.
Svjetski dan smijeha obilježava se 2. svibnja od 1998. godine, na inicijativu indijskog liječnika Madana Kataire.
Brojna istraživanja su pokazala da smijeh ima pozitivan učinak kod mnogih psihosomatskih tegoba, prvenstveno kod stresa i s njim povezanim poremećajima.
Kad se jako smijemo više od 300 mišića lica, trbuha, dijafragme, leđa, nogu i ruku se aktivira, očne se zjenice šire, a vrhovi prstiju postaju vlažni. Disanje postaje duboko i brže te dostiže brzinu i do 100 km na sat, a podiže se i frekvencija srca, katkad i 120 otkucaja u minuti. Smatra se da je nekoliko minuta smijanja jednako kao i 15 minuta vježbanja na sobnome biciklu. Smijehom se proizvodi više endorfina, hormona koji nazivaju i hormonom sreće te se poboljšava funkcioniranje imunološkog sustava. Smijeh pomaže kod depresivnosti, anksioznosti i nesanice. Smijeh oslobađa od straha i zabrinutosti te pomaže smiriti bijes. Upravo u teškim vremenima nakon razornog postresa i COVID-19 pandemije smijeh bam pruža veliku utjehu i poboljšava kvalitetu života.
Povodom Svjetskog dana smijeha, ali i svaki novi dan pokušajmo prepoznati radosne, pozitivne strane našeg života te otkrijmo što više razloga za smijanje i radost.