OBAVIJEST!
Savjetovalište je do daljenjega u stanju mirovanja zbog odlaska psihologa.
Upoznajte se s našom uslugom psihološkog savjetovanja.
Što je psihološko savjetovanje?
Tko pruža usluge savjetovanja?
Što je psihološko savjetovanje?
Američka udruga za savjetovanje (American Counseling Association) definira profesionalno savjetovanje kao: „ Primjena principa koji vrijede u području mentalnog zdravlja, psihologije i razvoja čovjeka i to pomoću kognitivnih, emocionalnih, bihevioralnih i sistemskih intervencija koje utječu na klijentovu dobrobit, njegov osobni razvoj, razvoj profesionalne karijere, ali i na patologiju“ (Harold L., i sur., 2012).
Ta definicija ukjučuje probleme koji se smatraju „normalnim“, „svakodnevnim“ i „razvojnim“, ali i ozbiljnije psihičke teškoće.
Savjetovanje ima funkciju mijenjanja, prevencije ili poboljšanja života. Savjetovanje može biti usmjereno i napretku, odnosno osobnom rastu i razvoju koje tada pomaže otvaranju klijenta prema novim i dubljim razinama mudrosti, razumijevanja i zamjećivanja novih životnih mogućnosti.
Iako se zove „savjetovanje“, ono ne podrazumijeva davanje gotovih rješenja, „savjeta“, već potiče realiziranje vlastitih potencijala i preuzimanje osobne odgovornosti za svoj život.
Za razliku od psihoterapije, savjetovanje je najčešće usmjereno na neki konkretan problem u određenom životnom području i traje kraće od psihoterapije (najčešće do 10-tak seansi). U većoj mjeri je direktivno i fokusirano na to konkretno pitanje i na specifičnosti problema. Psihoterapija je dugotrajniji proces, omogućava dublju proradu važniha čimbenika problema, njegovog nastanka dovodeći do dubljih uvida u dinamiku osobnosti.
Psihološko savjetovanje se koristi i kada ne postoji dijagnoza psihičke bolesti, ali ipak postoji osjećaj osobnog nezadovoljstva, osjećaj da u osobnom razvoju ne vidi pomak i „stoji na ukopan na mjestu“.
Psihološko savjetovanje nudi stručnu podršku i pomoć za samopomoć pri konstruktivnom savladavanju nezadovoljavajuće životne situacije, kao i za osobe koji su u procesu rada na sebi i žele naučiti nove načine i pronaći nove inspiracije.
Tko pruža usluge savjetovanja?
Psiholog savjetnik je stručna osoba koja je sposobna uspostaviti kontakt s klijentom, kojeg bezuvjetno prihvaća i uvažava kao osobu. Savjetnik pomaže svom klijentu izraziti svoje probleme , suočiti s s njima te ih uspješnije riješiti. Savjetnik je stručnjak educiran da sluša, opaža i prepozna klijentove emocije, doživljaje i probleme, kako bi psihološkim tehnikama i metodama pomogao klijentu razriješiti i „nadrasti“ svoje teškoće.
Psihološki savjetnik će u procesu savjetovanja upoznati svog klijenta, njegove probleme, slabe i jake strane, a zatim upoznati klijenta sa strategijama rješavanja problema i, u suradničkom odnosu, podučiti klijenta kako redefinirati svoje emocije, doživljaje i ponašanja.
Osobne uspješnih psiholoških svjetovatelja i terapeuta: (Sexton, Whiston, Bleuer i Walz, 1997, Neukrug, 2007.).
- osviještenost i razumijevanje sebe
- izvrsne komunikacijske vještine
- dobro psihičko zdravlje
- osjetljivost na etničke, kulturološke (i rasne) činitelje kod sebe i drugih te njihovo razumijevanje
- otvorenost/nepristranost
- sposobnost biti empatičan, iskren i prihvaćajući
- objektivnost
- kompetentnost
- pouzdanost
- interpersonalna privlačnost
Psihološko savjetovanje se uspješno koristi kod: (prema British Association for Counselling and Psychotherapy-BACP, American Psychological Association, APA)
Psihičkih poremećaja:
- anksiozni poremećaji, napadaji panike i tjeskobe
- depresivni simptomi
- traumatska iskustva i žalovanje
- poremećaji spavanja
- poremećaji hranjenja
- poremećaji ponašanja
- zlouporaba psihoaktivnih sredstava
i "ne kliničkih" problema:
- obiteljski i bračno/partnerski problemi
- prilagodba na obrazovne-poslovne probleme i upravljanje njima
- nisko samopouzdanje i interpersonalni problemi
- suočavanje sa stresom i negativnim životim događajima
- mijenjanje nezdravih obrazaca ponašanja
- osobni rast i razvoj
- prilagodba na invaliditet, bolest ili povredu
- upoznavanje novih načina rješavanja problema
- poboljšanje vještina komunikacije i slušanja
- rješavanje konflikta
- problemi u odgoju djece i roditeljstvu
- općenito poboljšanje kvalitete življenja