Ponedjeljak, 24.3.2025. u 11 sati
POU Hrvatski dom Petrinja Vas poziva na kazališnu predstavu za djecu Kazališta prijatelj
PLESNA HALJINA ŽUTOG MASLAČKA
Ponedjeljak, 24.3.2025. u 11 sati
Velika dvorana Hrvatskog doma
Ulaz slobodan
Predstava je namijenjena djeci od 4 do 12 godina.
Autorica: Sunčana Škrinjarić
Dramatizacija i režija: Hrvoje Zalar
Glumci: Anja Đurinović, Selma Mehić, Karmen Sunčana Lovrić, Hrvoje Zalar
Scenski pokret: Maja Đurinović
Kreacija lutaka: Arsen Ćosić i Ljubica Suturović
Glazba: Sebastian Doe
- godine Kazalište Prijatelj je postavilo sada već klasik hrvatske dječje književnosti „Plesnu haljinu žutog maslačka“ Sunčane Škrinjarić.
Prvi put je (kao slikovnica) izdana 1963. godine. Riječ je zapravo o poetskoj bajci u kojoj cvijeće i životinje imaju izrazite antropomorfne crte, plešu, zabavljaju se na ljudski način, ali ih muče i slični problemi, karakteristični za društvene odnose: maslačak se ustručava ići na ples u bijednoj odjeći, a stari, osamljeni i nesretni pauk želi prije smrti napraviti barem jedno istinski plemenito djelo i isplesti novu odjeću siromašnom i neuglednom maslačku.
Prelijepa bajka Sunčane Škrinjarić upućuje djecu da druge ne smijemo prosuđivati na osnovi vanjskog izgleda ili ljepote odjeće. I jedno i drugo je prolazno. A dobrota i pomoć često dolaze od onih koji nisu ni lijepi ni bogati.